logo alternative-gastro

חמשת האלמנטים

חמשת האלמנטים הם חלק מהפילוסופיה של הרפואה הסינית בה זורמת תנועת החיים (הצ׳י). הם נקראים גם חמשת הפאזות, חמשת התנועות או חמשת היסודות. צתנועת החיים מדמה מעגל שמורכב מחמישה אלמנטים שונים, שבונים ומייצרים את האלמנט הבא אחריו. סדר האלמנטים במעגל כולל עץ, אש, אדמה, מתכת ומים.

אחד היכולות המדהימים של הרפואה הסינית, זה היכולת להסתכל באופן רחב על בני האדם בהשוואה וכמראה לעולם בו אנו חיים. חמשת האלמנטים משקפים לנו את היסודות שקיימים בטבע וכך גם באדם. סדר האלמנטים נקבע תוך התבוננות על הטבע, על מחזוריות העונות ועל צמיחת החיים. לדוגמה: כאשר נבט נובט החוצה מהאדמה, נדרש ממנו כוח על מנת להתחיל בצמיחה, תהליך הצמיחה (אלמנט העץ), מקביל לצמיחת בני האדם, וזהה לתהליך הגדילה וההתפתחות של תינוק שנולד.     

כאשר הנבט מגיע לשיאו, הוא מפריח פרחים, ואנו נראה אותו בשיא תפארתו (אלמנט האש). את תהליך זה נוכל לראות גם בבני אדם, אשר מגיעים לשיאם לאחר הצמיחה האופיינית לגילאי התבגרות, שהם התקופה בה אדם מגיע לשיא צמיחתו ומשיג את מרבית כוחותיו. לאחר מכן, הנבט מגיע למצב הבשלות, הזמן בו הפירות יוצאים. הנבט נותן לנו את פרותיו ומציג את יופיו, את מצב הבשלות ניתן לראות גם אצל בני האדם, כאשר אישה מבשילה, נכנסת להריון ויוצרת חיים (אלמנט האדמה).    
לאחר מצב הבשלות, הנבט מתחיל בקמילה (אלמנט המתכת). הנבט לא נראה יותר כפי שהיה נראה בצעירותו, צבעיו כבר לא עזים ובולטים כפי שהיו ומתחיל תהליך של דעיכת הנבט. שלב זה דומה לאדם שהגיע לגיל מבוגר וגם אצלו מתחילה הדעיכה. הכושר הגופני כבר איננו כפי שהיה בעבר. לאחר שלב הבשלות מתחילה ההמתנה לשלב הבא של החיים, גם בנבט וגם באדם (אלמנט המים).אלמנט המים מסמל חיים ומוות יחד, האלמנט מתחיל את המעגל בייצור העובר עצמו, אך גם מסיים אותו.

בין הדברים האהובים עליי בחמשת האלמנטים הוא ההבנה שאנחנו חלק ממשהו גדול יותר. המעגל מחזיר אותנו לשורשים ומסייע לנו לקבל את עצמנו בכל שלב ולראות בו את היופי.

בנוסף לתנועה המעגלית, חמשת האלמנטים כוללים תכונות בסיסיות שקשורות לצבע, ריח, טעם, קול, רגש, עונה בשנה ועוד.. לדוגמה: אלמנט המתכת מאופיין בצבע לבן, טעם חריף, קול יבבה, רגש עצב ועונת הסתיו. כך יש לכל אלמנט את המאפיינים שלו שמשקפים את הסביבה, הטבע וכל מה שאנו רואים. הרפואה הסינית מצליחה לראות את האדם בצורה רחבה יותר ובכך לתת מענה למצבים שקשורים למצב הנפשי והמנטאלי של אותו מטופל שמגיע באמצעות הסתכלות על האדם בצורה שלמה ורחבה יותר. בתוך כל אחד מאתנו קיימים כל חמשת האלמנטים ובעזרתם אנחנו יכולים להזדהות אחד עם השני ברגשות שאנו חווים, ובאותה מידה בשנוי וצורת הסתכלות שונה על החיים בכל אחד מאתנו. בכולנו קיימים כל חמשת האלמנטים, אך לכל אדם יש אלמנט דומיננטי ואלמנט משני שונה. כך נוצרת היכולת להבין מה נכון עבור כל אחד מאיתנו, מהן התכונות החזקות שלנו ומהם הקשיים העמוקים עמם אנו מתמודדים, שעלולים לגרום למחלות שונות בגופנו.

בתוך כל אלמנט נוכחים האיברים הפנימיים שלנו, לדוגמה: האיברים שמקושרים לאלמנט המתכת הם ריאות והמעי הגס. לכן כשמטופל מגיע אלי לטיפול עם בעיות במערכת נשימה או בעיות מעיים דלקתיות, אסתכל לבדוק האם ישנו חוסר איזון באלמנט המתכת מכיוון ששם נמצאים האיברים המקושרים לאלמנט זה, האם קרה משהו בעבר שגרם לחוסר איזון? האם ישנם עוד אלמנטים המקושרים לכך ויצאו מחוסר איזון?  כל השאלות האלו מגיעות כדי לראות את האדם בצורה הרחבה שלו ולא רק את המחלה. במצב אופטימלי אנו נראה איזון בין כל האלמנטים הפנימיים שלנו. אך עם הופעת מחלות שונות, מצב רגשי קשה או סיטואציות בחיים שגורמים לנו להרגיש תקועים, הרפואה הסינית מאפשרת להסתכל על האדם באמצעות חמשת האלמנטים כדי לראות היכן נוצר חוסר האיזון ודרך הטיפול לעזור לגוף ולנפש לחזור חזרה לאיזון.

alternative-gastro חמשת האלמנטים

תפריט נגישות